نجات آب ، نجات زندگی

با فرض اینکه یک شیر در حال چکه کردن است، محاسبه شده که در ۲۴ساعت حدود ۷ لیتر، و در طول یک ماه ۱۶۸ لیتر و در یک سال ۲۵۰۰ لیترآب ،فقط برای چکه کردن شیر و خرابی واشر به هدر میرود! این در حالی است که افراد بسیاری از نعمت داشتن آب در جهان محرومند.
آب و مخصوصاً آب تصفیه شده یکی از گرانبها ترین نیازهایی است که ما به ارزش بالای آن بی توجهیم. بدون طلا ، ماشین ، موبایل و ... می توان زندگی کرد، اما بدون آب تنها چند روز می توانیم زنده بمانیم.

در مصرف آب صرفه جویی کنیم

باید توجه داشته باشید که فرایند تصفیه آب بسیار پر هزینه و مشکل است.وقتی حتی یک لیوان آب را هدر می دهید ، به این فکر کنید که افراد بسیاری در جهان ، آبهای کرم زده را می نوشند و در برخی نقاط حتی همین آب هم نصیبشان نمی شود.آنها نه تنها به سیستم ها و دستگاه های تصفیه آب دسترسی ندارند ، حتی از استفاده از آب لوله کشی هم محرومند.مطمئنا در حال حاضر با وضعیتی که آب در جهان دارد ، شاید مجبور شویم به جای استفاده از آب لوله کشی ، آب را به صورت گالنی و یا بطری خریداری کنیم.پس چه بهتر از حالا قدر آب را بیشتر بدانیم و از هدر رفتن و اصراف آن جلوگیری کنیم.
چگونه کسانی که آب به این ارزشمندی را اصراف و به هدر می دهند می توانند جواب ضایع کردن حق دیگران را به خود و خدای خود بدهند؟

آب را گل نکنیم

باران و برف از مهمترین منابع تامین آب به شمار می رود.آب علاوه بر مصرف شخصی و خوراکی در صنایع نیز برای دستگاه ها و موتور ها برای خنک کردن استفاده می شود.با توجه به بالا رفتم دمای زمین در اکثر نقاط کره زمین، و کاسته شدن میزان بارش ها و همچنین افزایش جمعیت کره زمین، توازن بین مصرف آب و آب مورد نیاز برهم خورده است.و به تدریج ذخایر آبی به اتمام خواهد رسید و این عدم توازن بین آب مصرفی و میزان ذخایر آب، صنایع کشاورزی را نیز تحت تاثیر قرار داده و به تریج خطر محروم شدن از آب سالم ، همه انسانها را تحدید می کند.
کشور ما با توجه به شرایط خشک سالی که طی سالهای گذشته نیز با آن روبرو بوده از این شرایط و خطر در امان نبوده و اگر این شرایط ادامه پیدا کند به تدریح باید به این وضعیت سخت عادت کنیم.میزان بارندگی در ایران کمتر از نصف میزان بارندگی در جهان است.و از آنجا که 90% آب ایران صرف کشاورزی و صنعت می شود ما نیازمند آب بیشتری هستیم.با وضعیت فعلی و با توجه برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی ، آب شیرین کشور در حال تمام شدن است و آبی که باقی مانده در حال شور شدن.سفره های آب زیرزمینی ایران تا 10 سال دیگر به اتمام خواهند رسید و این یک اخطار بزرگ است. صرفه جویی در مصرف آب نه تنها خساست نیست بلکه یک شیوه درست زندگی کردن است.

چکه کردن شیر روزانه 7 لیتر آب هدر می دهد

چکه کردن آب

ارزان ترین روش ها برای جلوگیری از هدر رفتن آب

 1. از میزان آبی که ما در منزل از آن استفاده می کنیم حدود 75% آن به دستشویی و حمام تعلق دارد.یک حمام رفتن متوسط 7 دقیقه ای حدود 70 لیتر آب مصرف میکند.برای جلو گیری از هدر رفتن آب و صرفه جویی زمان حمام را به 5 دقیقه و کمتر کاهش دهید و فشار آب را نیز کمتر کنید.
 2. تعمیر کردن شیرهای آبی که چکه میکند در صرفه جویی آب کمک بزرگی کرده و در سال چیزی حدود 6000 لیتر از هدر رفتن آب جلوگیری میکند.این میزان آب برابر است با آب مصرفی روزانه 40 نفر.پس با یک تعمیر ساده می توان از هدر رفتن آب با این وسعت جلو گیری به عمل آورد.
 3. به جاس استفاده از فلاش تانک های بزرگ در دستشویی از فلاش تانک های کوچکتر استفاده کنید و یا با قرار دادن جسمی در تانک حجم آن را کاهش دهید.
 4. برای نوشیدن آب خنک از قرار دادن یک پارچ آب در یخچال استفاده کنید به جای باز گذاشتن شیر تا زمان خنک شدن.
 5. هنگام مسواک زدن شیر آب را بیهوده باز نگذاریم.با این روش  لیتر آب در هر دقیقه هدر می رود. از یک یا دو لیوان آب هم می توان برای مسواک زند استفاده کرد.
 6. برای شستن میوه ها ابتدا ظرفی را از آب پر کنید ، میواه ها را در آن شسته و سپس آبکشی کنید.از باز گذاشتن شیر برای شستن میوه ها خود داری کنید.
 7. هنگام شستن ظروف آب را با فشار زیاد و بیهوده باز نگذارید، ابتدا ظرفها را با اسکاچ شسته و سپس به سرعت آبکشی نمایید.
 8. از آبهایی که از شستشوی میوه ها و سبزیها باقی میماند برای آبیاری آنها را به گلدانها و باغچه ها استفاده کنیم.
 9. گلها و گیاهان و باغچه های خانه را عصر ها و شب آبیاری کنید نه به هنگامی که آفتاب در آسمان است.
 10. استفاده از ماشین ظرفشویی و لباسشویی را به زمانی موکول کنید که ظرفیت آن تکمیل شده باشد.
 11. آبی را که برای مصارف آبیاری گیاهان و یا شستشو مناسب است را دور نریزید.
 12. با توجه به بحران آب در کشور لزومی به آبیاری پیاده رو و درب مغازه و منزل نیست.
 13. برای مصارف ساختمان سازی و بنایی از کارگران بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.
 14. سعی کنید کولر های آبی را در سایه نصب کنید و از نشت و سرریز شدن آب از کولر اطمینان پیدا کنید

هر یک از این مواردی را که مطالعه کردید شاید شما را دچار مشکل نکند ولی به صرفه جویی و جلوگیری از مصرف آب کمک بزرگی می کند.آکواپروفیلتر از شما خواهشمند است در مصرف آب صرفه جویی کرده و برای راهنمایی دوستان و آشنایان خود پیشنهاد می کند این مقاله را با آنها به اشتراک بگذارید. 

تصفیه آب

نجات آب

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.
 • فیلتر یخچال جنرال الکتریک
 • فیلتر یخچال بکو
 • فیلتر یخچال بوش
 • فیلتر یخچال ال جی
 • فیلتر یخچال بلومبرگ
 • فیلتر یخچال مای تگ
 • فیلتر یخچال سامسونگ
 • فیلتر یخچال آکواپرو
 • فیلتر یخچال الکترولوکس - فریچیدر
 • فیلتر یخچال ویرپول
 • برف
 • پرسیل
 • فینیش
 • پریل
 • فیری
 • آریل
 • هنکل