فلوراید و مضرات آن

مصرف آب شیر به طور متوسط بزرگترین منبع در معرض فلوراید روزانه برای افرادی است که در مناطقی زندگی می کنند که فلوراید به آب اضافه می کنند. جلوگیری از مصرف آب حاوی فلورید برای سلامتی و سلامتی شما بسیار مهم است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب آن را فلور می کند ، می توانید از نوشیدن فلوراید به یکی از سه روش خودداری کنید:

  1. فیلترهای آب:  یکی از راه های جلوگیری از فلوراید آب لوله کشی ، خرید فیلتر آب است. همه فیلترهای آب ، فلوراید را از بین نمی برند. سه نوع فیلتر که می توانند فلوراید را از بین ببرند عبارتند از: اسمز معکوس ، دیونایزرها  (که از رزین های تبادل یونی استفاده می کنند) و  آلومینای فعال شده . هر کدام از این فیلترها باید قادر به حذف حدود 90٪ از فلوراید باشند. در مقابل ، فیلترهای "کربن فعال" باعث حذف فلوراید نمی شوند بلکه سایر مواد شیمیایی مانند کلر و کلرامین را از بین می برند. برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلترهای آب برای حذف فلوراید ، به اطلاعات ما در مورد اسمز معکوس مراجعه کنید .
  2. آب چشمه:  روش دیگر برای جلوگیری از فلوراید آب لوله کشی ، خرید آب چشمه است. اکثر مارک های آب چشمه حاوی مقدار بسیار کمی فلوراید هستند. برخی مارک ها حاوی سطح بالایی هستند (به عنوان مثال ، Trinity Springs). قبل از مصرف هر بطری آب بطور مداوم ، بنابراین ، باید بررسی کنید که مقدار فلوراید کمتر از ppm 0.2 و در حالت ایده آل کمتر از ppm 0.1 باشد. شما می توانید از سطح فلوراید در برخی از مارک های معروف مطلع شوید ، همچنین می توانید با تماس با شماره روی برچسب آب از میزان فلوراید مطلع شوید. (اکثر شرکت ها این اطلاعات را به راحتی در دسترس دارند.)
  3. تقطیر آب:  راه سوم برای جلوگیری از فلوراید از شیر ، خرید دستگاه تقطیر آب است . تقطیر آب ، اگر نگوییم تمام ، فلوراید را از بین می برد. قیمت واحدهای تقطیر بسته به اندازه آن بسیار متفاوت است. هزینه واحد های کوچک ضد تاپ 400 دلار نیست ، در حالی که واحدهای بزرگ می توانند از 1000 دلار فراتر بروند.

اگر نمی دانید منطقه شما فلور شده است یا خیر ، می توانید با تماس با اداره آب محلی خود این موضوع را بفهمید.

2) اجازه ندهید کودک شما خمیر دندان فلوراید را ببلعد

خمیر دندانهای حاوی فلوراید غالباً بزرگترین منبع منفرد مصرف فلوراید برای کودکان خردسال است ، و یک عامل خطر عمده برای تغییر شکل فلوروز  دندان است . این به این دلیل است که کودکان مقدار زیادی از خمیری که در دهان خود می گذارند را می بلعند. در حقیقت ، تحقیقات نشان داده است که خوردن فلوراید بیشتر از خمیردندان در کودکان خردسال غیر معمول نیست ، زیرا مقدار مصرف کل روز از همه منابع توصیه می شود.

بنابراین ، اگر کودک خردسالی دارید ، توصیه می کنیم برای کاهش میزان تماس با فلوراید از یک خمیر دندان غیر فلوراید استفاده کنید. اگر ، اگر از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده می کنید ، بسیار مهم است که فرزندان خود را هنگام مسواک زدن نظارت کنید تا مطمئن شوید که بیش از "مقدار نخود" خمیر استفاده نمی کنند ، و پس از پایان کار کاملاً آبکشی و تف می شوند. و در آخر ، از   خمیر دندان با طعم آب نبات (به عنوان مثال ، آدامس حباب و هندوانه) خریداری نکنید زیرا این خمیردندان ها (که هنوز حاوی غلظت فلوراید در قدرت بزرگسالان هستند) خطر بلعیدن فرزندان شما را افزایش می دهند (و در واقع  می خواهند  آن را ببلعد) .

3) از درمان های ژل فلوراید در دندانپزشک استفاده نکنید

اگرچه محققان دندانپزشکی در موارد متعددی عنوان کرده اند که از درمان ژل با فلوراید فقط برای بیمارانی که در معرض بیشترین خطر پوسیدگی قرار دارند ، استفاده می شود ، بسیاری از دندانپزشکان بدون توجه به خطر حفره بیمار ، از ژل های فلوراید استفاده می کنند. روش ژل فلوراید به بیمار نیاز دارد تا به مدت 4 دقیقه روی یک سینی گیر کند و از یک ژل فلوراید اسیدی فوق العاده غلیظ (ppm 12،300) استفاده می کند. به دلیل اسیدیته بالای ژل فلوراید ، غدد بزاقی در طول درمان مقدار زیادی بزاق تولید می کنند که جلوگیری از بلعیدن ژل را بسیار دشوار می کند (چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان).

حتی هنگامی که دندانپزشکان از اقدامات احتیاطی مانند وسایل مکش استفاده می کنند ، کودکان و بزرگسالان هنوز مقادیر قابل توجهی از خمیر را می خورند که می تواند باعث افزایش خارق العاده فلوراید خون (حداکثر تا 15 ساعت) شود. این میزان فلوراید بیماران ، به ویژه کودکان را در معرض خطر درد معده ، حالت تهوع و استفراغ قرار می دهد و فرد را در معرض آسیب کوتاه مدت کلیه ، آسیب به سیستم تولید مثل و اختلال در متابولیسم گلوکز قرار می دهد. دفعه بعدی که دندانپزشک از شما سال کرد که آیا می خواهید ژل با فلوراید درمان کنید ، نه بگویید.

4) غذای تازه ، غذای کم پردازش بیشتر بخورید

وقتی آب فلوراید می شود ، فقط آب نیست که فلوراید می شود ، بلکه تمام نوشیدنی ها و غذاهایی هستند که با آب درست می شوند. بنابراین ، به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه غذای بیشتری فرآوری شود ، فلوراید بیشتری دارد. خبر خوب این است که میزان فلوراید طبیعی که در اکثر آب های شیرین (به عنوان مثال آب چشمه) و بیشتر غذاهای تازه (به عنوان مثال میوه ها ، سبزیجات ، غلات ، تخم مرغ ، شیر) وجود دارد بسیار کم است. با تلاش برای تغییر هرچه بیشتر از غذاهای فرآوری شده به غذای تازه ، این واقعیت را به نفع خود استفاده کنید. همچنین ، از آنجا که نوشیدنی های فرآوری شده (به عنوان مثال ، نوشابه های گازدار ، آب میوه های بازسازی شده ، نوشیدنی های ورزشی) بسیار بیشتر از غذاهای فرآوری شده در مصرف فلوراید نقش دارند ، تمرکز بر کاهش مصرف نوشیدنی های فرآوری شده بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد چگونگی کاهش مصرف فلوراید از غذاهای فرآوری شده.

5) آب انگور ارگانیک ، شراب ، سیب زمینی و مرکبات بخرید. 

در استرالیا ، بسیاری از تولید کنندگان از آفت کش فلوراید به نام کریولیت استفاده می کنند. در نتیجه ، سطح فلوراید موجود در آب انگور و شراب (به ویژه آب انگور سفید و شراب سفید) به طور مداوم افزایش می یابد. برای کاهش قرار گرفتن در معرض فلوراید ، در صورت امکان آلی بخرید.

6) مصرف چای سیاه و سبز خود را کاهش دهید (و / یا چای را با برگ های جوان تر بنوشید)

مراقب نوشیدن بیش از حد چای ، بخصوص انواع بطری و فوری باشید. گیاه چای مقادیر زیادی فلوراید جمع می کند و شناخته شده است که مصرف بیش از حد چای باعث بیماری دردناک استخوانی به نام فلوروز اسکلتی می شود. برخی از چای ها حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان های تقویت کننده سلامتی هستند که نه تنها به طور کلی برای سلامتی مفید هستند ، بلکه به محافظت در برابر سمیت فلوراید کمک می کنند.

در سناریوی ایده آل ، می توان چای با مقادیر زیادی آنتی اکسیدان اما مقدار کم فلوراید نوشید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که این ممکن است تا حدی هدف قابل دستیابی باشد. اخیراً نشان داده شده است که سطح آنتی اکسیدان چای در برگهای جوان بسیار بیشتر از برگهای پیر است. این مهم است زیرا اتفاقاً برگهای جوان میزان فلوراید کمتری دارند. در واقع ، پیشنهاد شده است که میزان فلوراید چای شاخصی از کیفیت آن است: هرچه فلوراید بالاتر باشد ، کیفیت پایین تری دارد و برعکس. اگر عاشق چای هستید ، سعی کنید انواع مختلفی را که از برگ های جوان درست شده اند خریداری کنید (به عنوان مثال "چای سفید"). با این کار می توانید فواید شناخته شده چای را به حداکثر برسانید ، در حالی که ضرر شناخته شده آن را کاهش می دهد. به همین منظور ، از چای های بطری و فوری خودداری کنید زیرا مشخص شده است که آنها حاوی برگهایی با کیفیت پایین هستند که دارای مقدار کمی آنتی اکسیدان هستند. با استفاده از چای بطری و فوری ، خطر (فلوراید) بدون فایده (آنتی اکسیدان ها) دریافت می کنید.

)) از پخت و پز با تابه های نچسب (تفلون) خودداری کنید

برخی تحقیقات نشان داده است که پخت و پز با تابه های روکش دار تفلون (یعنی تابه های بدون چوب) می تواند میزان فلوراید مواد غذایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اگر تابه های تفلون دارید ، به فکر استفاده از فولاد ضد زنگ بروید.

8) سیپرو مصرف نکنید و مراقب سایر داروهای حاوی فلورین باشید

بسیاری از داروها دارای فلورین هستند ، به این معنی که آنها حاوی چیزی به نام "پیوند کربن-فلورین" هستند. اگرچه پیوند کربن-فلوئور به اندازه کافی قوی است که در برابر شکستن در بدن مقاومت می کند ، اما همیشه اینطور نیست.

مشخص شده است که برخی از داروهای حاوی فلورین در بدن به فلوراید متابولیزه می شوند و این میزان تماس فرد با فلوراید را بسیار افزایش می دهد. برجسته ترین مثال Cipro است. سایر مواد شیمیایی حاوی فلورین که در حال حاضر به فلوراید تجزیه می شوند شامل بیهوشی های فلوئوره دار (ایزوفلوران و سووفلوران) ، اسید نیفلومیک ، فلکائینید و ووریکونازول است. اگر از هر کدام از این داروها استفاده می کنید ، بفهمید که آیا گزینه های ایمن تری در دسترس است.

9) مصرف مرغ مایع از بین رفته را به حداقل برسانید:

بیشتر گوشت هایی که به صورت تفاله پودر می شوند (به عنوان مثال ، انگشتان مرغ ، ناگت مرغ) با استفاده از فرآیندهای مکانیکی خرد کردن تهیه می شوند. این فرایند مکانیکی زدودن مقدار ذرات استخوان در گوشت را افزایش می دهد. از آنجا که استخوان محل اصلی تجمع فلوراید در بدن است ، سطوح بالاتر ذرات استخوان در گوشت مکانیکی تخریب شده باعث افزایش قابل توجه سطح فلوراید می شود. گوشت مرغ از بین تمام گوشت هایی که به طور مکانیکی تخریب می شوند ، بالاترین سطح را دارد. بنابراین ، مصرف مرغ های تخریب شده مکانیکی را به حداقل برسانید.

10) از نمک فلوراید پرهیز کنید 

اگر در کشوری زندگی می کنید که اجازه فروش نمک حاوی فلوراید را می دهد ، اطمینان حاصل کنید که نمکی که خریداری می کنید بدون فلور باشد. مصرف نمک فلوراید می تواند میزان مواجهه با فلوراید در فرد را بسیار افزایش دهد.

همچنین بخوانید...

09 خرداد 1401 آب و سلامتی وبلاگ آب شهری فلوراید آب بهداشتی آب سالم آب لوله کشی آب تصفیه شده آب

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
به عنوان یک شرکت خانوادگی، ما نیاز به محافظت از سلامت عزیزان شما را درک می کنیم. به همین دلیل است که ما مشتاق افزایش آگاهی در مورد نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب، و ایجاد آرامش خاطر برای شما هستیم.شما عزیزان می توانید در این بخش مقالات کامل و مفید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی چکونگی انتخاب آن ، تعویض فیلترها ، زمانبندی آنها و هر آنچه در مورد آب و سلامت آب نیاز است بدانید را در دسترس داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
09121402006