اسمز معکوس چیست؟

در این مقاله خواهید خواند که تصفیه آب به روش اسمز معکوس به چه معناست.اسمز معکوس یا همان Reverse Osmosis که به اختصار RO هم نامگذاری می شود، یک روش تصفیه یا به عبارتی تکنولوژی است که در تمامی صنایعی که در آن احتیاج به جداسازی مواد حل شده از حلال باشد، استفاده می شود. متداولترین استفاده از R.O در تهیه آب خالص و تصفیه آب است .
اسمز معکوس

روش تصفیه آب اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

در این مقاله خواهید خواند که تصفیه آب به روش اسمز معکوس به چه معناست.اسمز معکوس یا همان Reverse Osmosis که به اختصار RO هم نامگذاری می شود، یک روش تصفیه یا به عبارتی تکنولوژی است که در تمامی صنایعی که در آن احتیاج به جداسازی مواد حل شده از حلال باشد، استفاده می شود. متداولترین استفاده از R.O در تهیه آب خالص و تصفیه آب است .روش تصفیه آب RO در تهیه آب آشامیدنی از طریق حدف نمک از آب دریا و حتی بهبود مـزه آن با حذف آلودگی های مضر مورد استفاده قرار می گیرد . 

در فرایند RO از فیلترهایی که معمولا از جنس استات سلولز ، پلی آمید و پلی فنیل اکسید ساخته می شود و دارای منافذی بی نهایت ریز هستند ( کمتر از  ۰٫۰۰۱µmm ) استفاده می شود . این شیار های بی نهایت ریز در مقایسه ، شصت هزار برابر کمتر از قطر موی سر انسان می باشند.پس میتوان پی برد که سیستم اسمز معکوس با روشهای دیگر تصفیه آب مثل فیلتراسیون ، تفاوت دارد به صورتی که در غشای اسمزمعکوس حفره ای که به فیزیکی باشد وجود ندارد ( این حفره ها،با چشم مصلح هم قابل دیدن نیستند) آب و سایر مواد آلی با جرم مولکولی کمتر از آن نمی توانند از پلیمر غشا آن عبور کنند ، اما نمکهای حل شده و مواد آلی با جرم مولکولی سنگین به دلیل اندازه ذرات و مشخصات بار الکتریکی شان به راحتی قادر به نفوذ از غشاء نیستند .

فرایند اسمز معكوس در دستگاه تصفیه آب خانگی

هر دستگاه تصفیه آبی، اسمز معكوس نیست (چه دستگاه خانگی و چه صنعتی) . دستگاه تصفیه آب RO به طور خلاصه شامل چند بخش است:

  •  غشاء نیمه تراوا ( ممبران )
  • پمپ كه بتواند فشار لازم برای ورود آب، به فیلتر ممبران را فراهم كند.
  • پساب ( خروجی فاضلاب )

در دستگاههای اسمز معكوس خانگی ،آب تصفیه نشده یا آب خام بعد از اینکه از پیش فیلتر ها عبور کرد و تصفیه اولیه روی آن صورت گرفت ، با فشار پمپ وارد هوزینگی که در آن فیلتر ممبران (که  از چندین لایه غشاء نیمه تراوا كه به دور یك لوله مركزی پیچیده شده است ) قرار دارد،می شود.چون ناخالصی ها قادر به عبور از غشاء ممبران نیستند ، در یك طرف غشاء، آب تقریبا خالص وجود دارد كه راهی قسمت خروجی میشود. در طرف دیگر لایه های غشاء، آب غلیظ شده از ناخالصی ها وجود دارد كه به سمت خروجی فاضلاب هدایت می شود.

ممبران

مزیت سیستم RO (اسمز معکوس)

سیستم اسمز معکوس در مقایسه با سایر روشهای تصفیه آب مزیتهایی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم،در این سیستم آلودگی محیط زیست وجود ندارد،سیستم به صورت پیوسته و مداوم کار می کند، ظرفیت های تولید آب متعددی دارد،صرفه جویی اقتصادی و مصرف کم انرژی همچنین کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری را به همراه دارد،بازدهی بالا در سیستم، قابلیت تصفیه آب خام با تی دی اس بالا، در این روش از حداقل مواد شیمیایی استفاده می شود و موادی که در آن برای انسان زیان بار باشد استفاده نمی شود.
دستگاه تصفیه آب RO

همچنین بخوانید...

26 ارديبهشت 1401 دستگاه تصفیه آب وبلاگ دستگاه تصفیه آب RO REVERSE OSMOSIS دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس RO اسمز معکوس دستگاه تصفیه آب

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
به عنوان یک شرکت خانوادگی، ما نیاز به محافظت از سلامت عزیزان شما را درک می کنیم. به همین دلیل است که ما مشتاق افزایش آگاهی در مورد نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب، و ایجاد آرامش خاطر برای شما هستیم.شما عزیزان می توانید در این بخش مقالات کامل و مفید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی چکونگی انتخاب آن ، تعویض فیلترها ، زمانبندی آنها و هر آنچه در مورد آب و سلامت آب نیاز است بدانید را در دسترس داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
09121402006