نرم کننده آب چگونه کار می کند

اگر با تجمع کف صابون یا پوسته معدنی روی سر دوش خود سر و کار دارید ، احتمالاً متوجه شده اید که آب سختی دارید و برای نتیجه طولانی مدت باید آن را با نرم کننده آب درمان کنید - اما نرم کننده آب چیست و چگونه آیا نرم کننده آب کار می کند؟

برای افرادی که با نحوه تصفیه آب سخت آشنا نیستند ، نصب نرم کننده آب دلهره آور و گران به نظر می رسد. با این حال ، خبر خوب این است که در بیشتر موارد ، نرم کننده های آب به راحتی می توانند به لوله کشی موجود شما اضافه شوند - و اغلب با قیمت پایین تر از آنچه صاحبان خانه تصور می کنند. اگرچه تعدادی از سبک ها و مارک های مختلف نرم کننده های آب وجود دارد ، یک نرم کننده آب معمولی وسیله ای است که شامل ذخیره نمک و یک مخزن رسانه ای است که آب را نرم می کند (اکثر سبک ها کوچکتر از یخچال هستند). قبل از بررسی نحوه عملکرد نرم کننده آب ، بیایید بررسی کنیم که چه چیزی آب را "سخت" می کند.

آب سخت در مقابل آب نرم

صرف نظر از اینکه آب خانه شما از چاه خصوصی تأمین می شود یا از شهرداری محلی شما به خانه منتقل می شود ، در آب خانه شما بیش از H2O وجود دارد. شناخته شده است که هر دو منبع حاوی مواد معدنی سختی هستند ، همین امر باعث می شود برخی از آب ها "سخت تر" از منابع دیگر باشند. کلسیم و منیزیم متداول ترین مواد معدنی موجود در آب هستند. به طور معمول ، مواد معدنی به آنجا می رسند زیرا آبهای زیرزمینی مانند سنگ آهک ، یا فلزات ، مانند آهن ، حل می شوند و بقایای آن با آب حرکت می کنند.

برای افراد در چاه های شخصی معمولاً آب "سخت تر" از آب عمومی است زیرا فرآیند تصفیه شهرداری می تواند به طور ناخواسته برخی از مواد معدنی سختی را به عنوان بخشی از فرآیند فیلتراسیون و تصفیه طبیعی آنها از بین ببرد. با این اوصاف ، نزدیک به 90 درصد خانه های سراسر ایالات متحده آب سخت دارند و اکثر شهرداری ها تصفیه آب را برای سختی ندارند.

مواد معدنی که آب سخت ایجاد می کنند می توانند باعث ایجاد پوسته پوسته شدن روی همه چیز شوند ، از ظروف گرفته تا لوله ها ، عناصر گرم کننده لوازم خانگی ، بدن شما. کف صابون و لوله کشی مسدود شده معمولاً حاصل آب سخت است.

به اساسی ترین مفهوم ، نرم کننده آب در واقع با گرفتن آن مواد معدنی سخت قبل از اینکه آب از خانه شما برای استفاده استفاده شود ، آب را "نرم" می کند. با این کار عمر لوازم خانگی که از آب استفاده می کنند ، تمیز کردن خانه و لباس های خود آسان تر می شود. بیایید نگاهی به علمی بین عملکرد نرم کننده آب بیندازیم.

چگونه آب سخت نرم می شود - فرایند تبادل یونی

بنابراین ، چگونه یک نرم کننده آب مواد معدنی سخت را خارج می کند؟ اینجاست که فیزیک و شیمی تصفیه آب مسکونی را امکان پذیر می کند!

به یاد بیاورید که همه چیز - همه مواد - از اتم تشکیل شده است. اتم ها (یا گروه های اتمی) یا دارای بار مثبت (به نام کاتیون) یا بار منفی (به سادگی یون یا آنیون نامیده می شوند) هستند و یون های دارای بار مخالف مانند آهن ربا به یکدیگر جذب می شوند. فرایند تبادل یونی اجازه می دهد تا یون های مختلف حذف شوند و بر اساس نحوه شارژ شدن آنها با انواع دیگر جایگزین می شود. اکنون ، به مواد معدنی مختلف موجود در آب فکر کنید. برخی از آنها دارای بار مثبت هستند و نقاط قوت آنها نسبت به شدت کشش آن عناصر متفاوت است. کلسیم دارای بار مثبت بسیار قوی است در حالی که دیگران بار ضعیف تری دارند. نرم کننده های آب با بهره گیری از این عناصر دارای بار مثبت ، مواد معدنی سخت مانند کلسیم و منیزیم را با دانه های رزینی با بار منفی در داخل مخزن رسانه از بین می برند.

هنگامی که آن دانه های رزینی تمام مواد معدنی سختی را که می توانند جمع کنند جمع آوری کند ، نرم کننده آب با شستشو با محلول آب نمک ، که به آن آب نمک گفته می شود ، آنها را "بازسازی" می کند.

بیایید شیمی مواد معدنی خاص را تجزیه کنیم: کلسیم (Ca + 2) ، منیزیم (Mg + 2) ، آهن (Fe + 3) و سدیم (Na +) همه کاتیون های دارای بار مثبت هستند. محیط رزین مخصوص داخل نرم کننده آب منفی است.

نمک ترکیبی از کلرید سدیم (NaCl) است - یون سدیم مثبت است و کلراید منفی است و عناصر ترکیب شده با آن به یکدیگر محدود شده اند. وقتی نمک از کنار دانه رزین با بار منفی پر از سختی عبور می کند ، رزین سختی را می گیرد تا در عوض یون سدیم مثبت را جذب کند.

همچنین بخوانید...

09 خرداد 1401 وبلاگ تصفیه آب فیلتر نرم کننده آب سختی گیر آب نرم کننده آب سیستم تصفیه آب دستگاه تصفیه آب

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
به عنوان یک شرکت خانوادگی، ما نیاز به محافظت از سلامت عزیزان شما را درک می کنیم. به همین دلیل است که ما مشتاق افزایش آگاهی در مورد نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب، و ایجاد آرامش خاطر برای شما هستیم.شما عزیزان می توانید در این بخش مقالات کامل و مفید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی چکونگی انتخاب آن ، تعویض فیلترها ، زمانبندی آنها و هر آنچه در مورد آب و سلامت آب نیاز است بدانید را در دسترس داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
09121402006