نکات مهم در انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

آب مایه حیات است. جمله ای آشنا که تقریبا در تمام طول زندگی مان بارها آن را شنیده و به آن ایمان آورده ایم. اما در برخی موارد این آب آنقدر کثیف و نامناسب بوده که به هیچ عنوان نمیتوان آن را آب آشامیدنی نامید. حتی برای مصارف روزانه نیز توصیه نمی شود. اینجاست که نیاز به دستگاه تصفیه آب خانگی احساس می شود.

تاکنون چند خانه را دیده اید که از این دستگاه ها برای تصفیه آب خانگی و نوشیدن آبی کاملا تمیز استفاده می کنند؟ فکر می کنید آب های معدنی موجود در بازار با چه هدفی تولید شده اند؟ درواقع آنها در تلاش اند تا سالم ترین نوع آب آشامیدنی را با رد کردن از فیلترهای مختلف به دست شما برسانند. این فیلترها دارای ویژگی های متفاوتی بوده و هرکدام وظیفه جداکردن بخشی از آلودگی را برعهده دارند. پس انتخاب یک فیلتر تصفیه آب مناسب بسیار حائز اهمیت است. هر چند که دستگاه های معرفی شده به بازار هم اکنون از دو تا سه فیلتر مختلف بهره مند هستند که به راحتی نیاز شما را برآورده می کنند. اما؛ انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی ارتباط مستقیمی با فیلتر آن دارد.
دستگاه تصفیه آب آکواپرو

از همین رو در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید. 

فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی را بشناسید

از جمله رایج ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی میتوان به گرانول های کربن فعال اشاره کرد. البته از آنها تحت عنوان کربن فعال یا AC نیز یاد می شود. این نوع از فیلترها از نوعی ذغال برخوردارند که ناخالصی های آب را میگیرند. البته نباید از مسئله رسوب غافل شوید. جمع آوری ناخالصی در این نوع از فیلترها در مدت زمان طولانی منجر به رسوب شده و نیاز به تعویض پیدا می کند. در این مسیر می توانید با کارشناسان و متخصصان شرکت اکوا پرو فیلتر صحبت کنید. آنها راهنمایی های دقیقی را در اختیار شما قرار می دهند.

امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم پس خیلی دور از ذهن نیست بخواهیم نوع دیگری از فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی را به شما معرفی کنیم. این فیلتر، اسمز معکوس نام دارد. درواقع این نوع از فیلترها، آب را با فشار از خود عبور می دهد و در همین حین به جداسازی مواد شیمیایی موجود در آن می پردازد. براساس تجربه و آمار می توان گفت فیلتر اسمز معکوس از عملکرد خوبی برخوردار بوده و توانسته با نتایج قابل قبول خود اعتماد افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب نماید.

مبدل یونی را نیز باید از جمله دیگر فیلترهای دستگاه های تصفیه آب بدانید. این فیلترها آب را از طریق حذف سنگ آهک نرم می کنند. آنها در این راه اتم ها را از مواد آلاینده جدا می نمایند و در طی یک فرآیند، یون ها را به دام می اندازند و در غوض یون هایی با مزاحمت کمتر ایجاد می کنند. به زبان ساده، آنها یون‌ های خوب را با یون ‌های بد جایگزین می ‌کنند. آب سخت دارای ترکیبات منیزیم و کلسیم است و هنگامی که آب از یک فیلتر مبدل یونی عبور می‌ کند، این ترکیبات به یون‌ های منیزیم و کلسیم تقسیم می‌ شوند.

دانه ‌های فیلتر منیزیم و یون‌ های کلسیم جاذب ‌تر از سدیم هستند، آن‌ ها منیزیم و یون‌ های کلسیم را جذب و یون‌ های سدیم خود را آزاد و جایگزین آنها می ‌کنند. آب بدون یون‌ های منیزیم و کلسیم، طعم بهتری پیدا می ‌کند. 

انتخابی میان تصفیه آب خانگی زیر سینک و رومیزی؟

با اطمینان میتوان گفت تصمیم گیری و انتخاب میان دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی یا رومیزی یکی از سخت ترین تصمیم گیری هاست. اما برای اینکه انتخاب راحت تری داشته باشید در ادامه نکاتی را به شما می گوییم تا با توجه به نیاز خود خرید معقولی را داشته باشید.

به عنوان مثال شما با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سنگی می توانید آن را در داخل کابینت آشپزخانه نصب کنید و با تعبیه یک شیر جداگانه در کنار شیر آب اصلی آشپزخانه به استفاده از اب تصفیه شده بپردازید. بدون اینکه ظاهر ناخوشایندی را برای خانه تان فراهم آورید.

اما از طرفی باید بدانید دستگاه های تصفیه آب روزمیزی معرفی شده به بازار امروزه به گونه ای طراحی شده اند که هماهنگی خوبی با سایر لوازم آشپزخانه مانند لباسشویی، ظرفشویی و... دارند. همچنین باید این مسئله را به خاطر بسپارید که این مدل از لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. هر دو آنها از قدرتی یکسان برخوردارند می باشد. و عمده تفاوت آنها در طراحی ظاهری آنها خلاصه می شود. البته همین تفاوت ظاهری منجر شده تا دستگاه تصفیه آب رومیزی از قیمت بالاتری برخوردار باشد و قطعات آن نیز به صورت کاملا اختصاصی و منحصر به فرد برای همان مدل طراحی شده باشد.

در نتیجه ممکن است مصرف‌کننده در زمان تعویض فیلتر آب و یا هنگام بروز مشکل برای قطعات دستگاه با مشکلاتی برای تهیه فیلترها و قطعات جایگزین مواجه شود و یا مجبور شود هزینه بیشتری برای تامین آنها بپردازد.

همچنین علاوه بر تمام موارد گفته شده باید برای این نکته اهمیت ویژه ای قائل شوید؛ اگر با کمبود فضا در آشپزخانه روبرو هستید، دستگاه های تصفیه زیرسینکی بهترین گزینه به حساب می آیند. و اجازه می دهند تا از فضای آشپزخانه خود به صورت کاملا بهینه، استفاده کنید. 

دستگاه تصفیه آب انتخابی چند فیلتر داشته باشد؟ 

در ابتدای مقاله به این مسئله اشاره کردیم که امروزه فیلترهای مختلفی در دستگاه های تصفیه آب خانگی تعبیه می شود که هر کدام وظیفه جداسازی یکی از عوامل ناخالصی آب را برعهده دارد. از همین رو نه تنها این مسئله که دستگاه انتخابی شما از چه فیلتری استفاده می کند بلکه تعداد فیلترهای موجود در آن نیز بسیار حائز اهمیت است. 

به راستی هر تصفیه آب خانگی چند فیلتر باید داشته باشد؟ 

آن دسته از دستگاه هایی که در آنها فناوری RO بکار رفته است. معمولا تصفیه را در 5 مرحله به انجام میرسانند. اگر پای صحبت شرکت های فعال در زمینه فروش و تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی بنشینید متوجه می شوید که آنها استفاده از فیلترهایی با تعداد بالا را توصیه می کنند. در این زمینه حتی میتوانید با کارشناسان و متخصصان سایت اکوا پرو فیلتر مشورت کنید. مطمئن باشید که آنها اطلاعات کامل و دقیقی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

البته تعداد بالای فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی به هیچ عنوان به معنای کیفیت بهتر دستگاه نیست. چه بسا که مشاهده شده با تعبیه فیلتر ششم که از نوع قلیایی یا مواد معدنی بوده سعی در بهبود آب آشامیدنی دارد. این در صورتی است که در اکثریت مواقع 5 فیلتر بهترین گزینه به شمار می آید.

از طرفی برای اینکه خریدی موفق داشته باشید حتی باید نسبت به طول عمر و زمان تعویض فیلتر نیز آگاهی داشته باشید. فیلترها هیچگاه عمر طولانی ندارند. هرچند که به طولانی شدن عمر و بهبود عملکرد دستگاه کمک می کنند. اما نمیتوان آنها را دائمی دانست زیرا دچار رسوب شده و کارآیی اصلی خود را از دست می دهند. در نتیجه نیاز به تعویض پیدا می کنند.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان شما را با مسائلی که در حین انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی با آن مواجه می شوید آشنا کردیم. مسائلی که در برخی موارد تصمیم گیری را سخت کرده و شما را بر سر دو راهی قرار می دهد. اما خوشبختانه مطالعه این نکات دید کاملی نسبت به خرید دستگاه تصفیه خانگی پیش روی شما می گذارد. با این حال اگر سوال و ابهامی در ذهن تان به وجود آمده، به بخش تماس باما مراجعه کنید.
دستگاه تصفیه آب

همچنین بخوانید...

09 خرداد 1401 دستگاه تصفیه آب وبلاگ اکواپرو خرید اینترنتی بهترین فروشگاه تصفیه آب مرکز خرید تصفیه آب فروشگاه تصفیه آب خرید دستگاه تصفیه آب خرید تصفیه آب AQUAPRO دستگاه تصفیه آب

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
به عنوان یک شرکت خانوادگی، ما نیاز به محافظت از سلامت عزیزان شما را درک می کنیم. به همین دلیل است که ما مشتاق افزایش آگاهی در مورد نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب، و ایجاد آرامش خاطر برای شما هستیم.شما عزیزان می توانید در این بخش مقالات کامل و مفید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی چکونگی انتخاب آن ، تعویض فیلترها ، زمانبندی آنها و هر آنچه در مورد آب و سلامت آب نیاز است بدانید را در دسترس داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...