فیلتر تصفیه آب کربنی چیست؟

تاکنون چه اندازه در رابطه با فیلتر تصفیه آب کربنی شنیده اید؟ درواقع کربن ماده ای با جاذب بسیار قوی همراه با ناخالصی هایی از سیالات مختلف است که کاربردهای زیادی در حوزه تصفیه آب دارد. اصلی ترین دلیل آن را باید سطح تماس بسیار بالایی دانست که کربن از طریق ساختار مولکولی خود با سیالات به وجود آورده است. 

فیلتر کربنی

به گونه ای که قادر است هزاران نوع از مواد شیمیایی محلول را به سمت خود جذب نماید. در حال حاضر، به کربنی فعال گفته می شود که بار الکتریکی مثبت به آن القا شده است. همین مسئله دلیلی محکم بر جذب یون های منفی ناخالصی می باشد. 

اما این مسئله چه ارتباطی با تصفیه آب خانگی می تواند داشته باشد؟

فیلتر تصفیه آب کربنی این روزها به صورت گسترده در تصفیه های آب آشامیدنی منازل استفاده می شود و عمدتا در دو نوع کربن فعال دانه ای یا GAC و کربن فعال پودری یا PAC وجود دارد. هر چند هر دو نوع آنها اغلب اثربخشی قابل قبولی را از خود ارائه می دهند اما کربن فعال پودری به واسطه برخوردار بودن از سطح تماس بالاتر با سیال نسبت به مورد دیگر دارای قدرت جذب بالاتری است. آمار و ارقام نشام می دهد راندمان عملکرد فیلترهای کربن فعال به دو عامل بسیار مهم وابسته است. اولین عامل میزان کربن و دومین عامل؛ زمان تماس آن با سیالات کربن. هر چه این سرعت کمتر باشد، زمان تماس کربن با سیال بیشتر خواهد بود و در نتیجه میزان جذب ناخالصی در شرایط بهتری صورت میگیرد.

اگر خواهان بهره گیری از این نوع فیلتر هستید، توصیه داریم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در نظر داریم توضیحاتی را در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. 

فیلتر تصفیه آب کربنی را بشناسید

به طور کلی وجود انواع مواد آلی در آب، نشان از ساختار کربنی آنها داشته که تاثیری منفی بر کیفیت آن میگذارد و آب را کدر، بد بو و بد طعم می کند. مطمئنا تاثیر شدید آن بر آب را دیده اید! فیلتر تصفیه آب کربنی یا همان فیلتر کربن فعال شده به واسطه در اختیار داشتن کربن های فعال در واکنش با مواد آلی فعال شده، و بلافاصله آنها را به سمت خود جذب می نمایند و باعث می شود تا سطح زیادی از آلاینده های موجود در آب حذف گردند. در این میان نباید تاثیر پیوند دو قطبی لحظه ای که مواد جامد موجود در آب با سطوح بیرونی فیلتر کربن فعال شده به وجود آمده است را نادیده گرفت. درواقع همان، دلیلی محکم بر جذب مواد آلی توسط این نوع از فیلترها می باشد.

جالب اینجاست؛ از فیلترهای کربنی به عنوان یک پیش تصفیه برای سیستم تصفیه آب اسمز معکوس نیز استفاده می شود. این نوع از فیلترها اغلب براساس اندازه آلاینده هایی که جذب می کنند، ارزیابی می شوند. و بازه آنها چیزی حدود 50 میکرون تا 0/5 میکرون است. شما میتوانید آنها را به صورت رومیزی یا زیرسینک استفاده نمائید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان و متخصصان شرکت اکوا فیلتر راهنمایی های دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد. چه بسا که حتی برای نصب و راه اندازی این نوع از فیلترها شما را همراهی خواهند کرد.

خالی از لطف نیست اگر بدانید که عمومی ترین ماده ای که برای ساخت فیلترهای کربنی استفاده می شود، زغال سنگ، چوب و یا پوست برخی از میوه ها از جمله نارگیل است. کربن بدست آمده از پوسته نارگیل، علیرغم اینکه حدود 20% گرانتر از سایر انواع است، اما به دلیل راندمان بالاتر، بیشتر استفاده شده و رایج تر می ‌باشد. 

روش کار فیلتر کربنی به چه صورت است؟

به طور کلی دستگاه های تصفیه آب که از طریق فیلترهای کربن اکتیو شده اند از یک مخزن، شیر ورودی، کربن اکتیو، شیر خروجی و سیلیس ساخته شده است. بدنه آن در اکثریت موارد از کربن استیل با رنگ اپوکسی یا FRP به وجود می آید. آب دارای PH در سطح خنثی از شیر ورودی وارد مخزن شده و با عبور از لایه های کربنی مواد آلی را از دست داده و در نهایت با عبور از سیلیس مواد جامد معلق نیز حذف شده و آب زلال و بدون بو و طعم و رنگ از شیر خروجی به بیرون از مخزن منتقل می شود.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با فیلتر کربنی وجود دارد این است که نه تنها کربن اکتیو، بلکه سیلیس نیز نقشی بسیار مهم در جذب مواد جامد معلق در آب، ایفا می کند. به گونه ای که یک لایه از سیلیس روی آن را به طور کامل می پوشاند. عبور ذرات معلق و جذب مواد آلی توسط فیلترهای کربنی به مرور باعث میشود تا نوعی لایه ژله ای بر روی آن ایجاد شود که به شدت عملکرد فیلتر را کاهش می دهد. به همین خاطر لازم است فیلتر با روش های مختلف از قبیل شستشوی معکوس با بک واش تمیز و احیا شود. 

فیلتر تصفیه آب کربنی چه کاربردهایی دارد؟

امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم، پس خیلی دور از انتظار نیست اگر بگوییم قدرت جذب بالای مواد آلی و البته حذف رنگ کدر و بو و طعم نامطبوع آب آشامیدنی با کمکی این نوع از فیلترها محقق شده است. اما فیلتر تصفیه آب کربنی چه کاربردهای دیگری دارد؟

1- تصفیه آب آشامیدنی
هیچ کدام از ما دوست نداریم آب آشامیدنی کدر، بد بو و بد طعم را بنوشیم. از همین رو فیلتر تصفیه آب کربنی از رشد میکروب جلوگیری می کند و بروز انواع بیماری های دستگاه گوارش را به تاخیر می اندازد. درواقع عبور آب از این فیلتر تعبیه شده بر روی دستگاه های تصفیه آب، بو و طعم بد آن را از بین می برد. حتی دیگر نیازی به بهره گیری از مواد گندزا نیست و شما با خیالی آسوده می توانید کلر موجود در آب را حذف نمائید.

2- پیش تصفیه اسمز معکوس
در مقاله ای جداگانه در رابطه با تصفیه اسمز معکوس صحبت کردیم، اما اگر می خواهید راندمان و کارآیی سیستم تصفیه آب خود را قبل از رسیدن به سیستم اسمز معکوس بهبود بخشید، نصب فیلتر تصفیه آب کربنی یکی از بهترین گزینه هاست. در این مرحله قبل از تصفیه RO ، این فیلتر به عنوان یک حذف کننده قوی، مواد آلی و کلر موجود در آب را از بین می برد و منجر به افزایش طول عمر اسمز معکوس میشود.

3- تصفیه فاضلاب های صنعتی
رنگ آب موجود در فاضلاب های صنعتی همواره کدر است که نشان از وجود مواد آلی در آن می باشد. چه بسا که از آن تحت عنوان آب خاکستری نیز یاد می شود. با توجه به این مسئله که فیلتر آب کربنی در حذف رنگ کدر آب، بسیار موثر عمل کرده و نتیجه ای خارق العاده به جای گذاشته، به عنوان یک گزینه مناسب در صنعت شناخته شده است.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان تلاش کردیم تا توضیحاتی را در رابطه با فیلتر تصفیه آب کربنی خدمت شما ارائه دهیم. حال می دانید این فیلتر به چه صورت بوده و چگونه عمل می کند. حتی نسبت کاربردهای آن نیز توضیحات کاملی خدمت شما ارائه دادیم. هرچند که کاربردهای فیلتر کربنی به اینجا ختم نمی شود و موارد زیادی وجود دارد که این نوع فیلتر می تواند به آنها کمک کند.

از همین رو اگر خواهان بهره گیری از آنها هستید، توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان و متخصصان شرکت اکوا فیلتر آماده اند تا راهنمایی های دقیق و کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهند. و چه بسا که در این مسیر با ارائه خدماتی با کیفیت بالا، شما را به خواسته تان که نوشیدن آبی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی است برساند. کافیست به بخش تماس باما مراجعه کنید.
خرید فیلتر یخچال

همچنین بخوانید...

09 خرداد 1401 فیلتر تصفیه آب یخچال دستگاه تصفیه آب وبلاگ تصفیه آب کربن پودری کربن بلاک فیلتر آب کربن فیلتر تصفیه آب کربنی کربن فعال فیلتر ذغالی فیلتر کربنی فیلتر یخچال فیلتر تصفیه آب یخچال فیلتر تصفیه آب دستگاه تصفیه آب

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
به عنوان یک شرکت خانوادگی، ما نیاز به محافظت از سلامت عزیزان شما را درک می کنیم. به همین دلیل است که ما مشتاق افزایش آگاهی در مورد نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب، و ایجاد آرامش خاطر برای شما هستیم.شما عزیزان می توانید در این بخش مقالات کامل و مفید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی چکونگی انتخاب آن ، تعویض فیلترها ، زمانبندی آنها و هر آنچه در مورد آب و سلامت آب نیاز است بدانید را در دسترس داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
09121402006