دستگاه تصفیه آب خانگی چه چیزی هایی را از آب جدا می کند؟

منظور از دستگاه تصفیه آب خانگی، آن دسته از دستگاه هایی است که با بهره گیری از برخی روش های فیزیکی و حتی گاها شیمیایی، ما را از شر آلودگی ها، باکتری ها، ویروس ها و حتی املاح مضر موجود در آب خلاص می کنند. همه می دانیم زندگی موجودات زنده به آب وابسته است. پس باید برای این ماده کاربردی و دوس داشتنی اهمیت زیادی قائل شویم. شما زمانی میتوانید بگوییم که آب آشامیدنی خوب را به بدن میرسانید که در واقع باکتری ها و ویروس های آن را تصفیه کرده و میزان مناسبی از املاح خوب را در آن باقی گذاشته اید.
دستگاه تصفیه آب

آیا چنین کاری را انجام می دهید؟ 

آب به واسطه حلال بودن به هیچ عنوان نمی تواند خالص باشد. همواره ترکیباتی همچون مواد معدنی، فلزات و املاح سنگ ها را در خود دارا می باشد. اما در برخی موارد این امکان وجود دارد که انواع املاح مضر و سمی در آن دیده می شود که از جمله شایع ترین آنها می توان به خانواده نیترات اشاره کرد. براساس تحقیقات صورت گرفته یکی از عوامل بروز سرطان های معده و مری به دلیل وجود میزان زیادی از نیترات در بدن است. اما خوشبختانه پیشرفت های حاصل شده در دنیا و ظهور دستگاه های تصفیه کمک کرده اند تا میزان مصرف این املاح و مواد مضر در آب را به حداقل برسانیم. اما این دستگاه چگونه عمل می کند؟ به جداسازی چه چیزهایی از آب می پردازد؟

با توجه به اهمیت بالای این مسئله، در نظر داریم در ادامه این مقاله توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید. 

دستگاه تصفیه آب خانگی را بشناسید

به طور کلی این روزها هر چقدر هم وسایل تمیزکننده زیادی به دنیا معرفی شده باشد. اما به همان اندازه آلودگی و کثیفی نیز در دنیا زیاد شده است. هر چقدر که بگویید آب مایه حیات و سرچشمه پاکی هاست. اما باز هم آلودگی هایی در آن وجود دارد و می تواند خاصیت خود را از دست بدهد. اما چه مواردی منجر به آلودگی آب ها می شوند؟ فاضلاب خانگی و حیوانی، وجود میزان زیاد شوینده ها و پاک کننده ها در آب، زباله های صنعتی، ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا، انواع رسوبات، مواد شیمیایی معدنی و انواع کانی ها، انواع ترکیبات نفتی و شیمیایی و... را باید عاملی بر این آلودگی ها دانست. شما می توانید به راحتی با تغییر رنگ آب، طعم بد آن، بوی ناخوشایندی که دارد و رشد حجم بالای علف های هرز و سبزه در منبع آب به وجود ویروس و باکتری در آن پی ببرید.

هر چند این روزها در تمامی آب های سطح جهان از سیستمی پیشرفته جهت گندزدایی و تصفیه در سطح شهر استفاده می شود. اما مسئله اینجاست این تصفیه قادر به حذف کامل تمامی باکتری ها و ویروس ها و... نیست. از همین رو به تصفیه مجدد نیازمند دارد. اینجاست که وجود یک دستگاه تصفیه آب خانگی احساس می شود.

آیا تاکنون به این مسائل فکر کرده بودید؟ تاکنون به عمق و دلیل اهمیت دستگاه های تصفیه اب خانگی پی برده بودید؟
باید بدانید در دنیای پیشرفته امروزی، دستگاه های متفاوتی از تصفیه آب خانگی به دنیا معرفی شده که هر کدام از روش ها و عملکردی متفاوت برخوردار می باشند. از جمله معروف ترین آنها می توان به روش اسمز معکوس یا همان RO اشاره کرد. این روش برای اولین بار در آمریکا کشف و به جهانیان معرفی شد. با کمک این روش نه تنها می توانید سلامت آب آشامیدنی تان را افزایش دهید. بلکه هزینه هایتان را نیز تا حدود زیادی کاهش خواهید داد. در روش تصفیه خانگی اسمز معکوس یک انشعاب از آب لوله کشی شهری وارد دستگاه شده و از سوی دیگر آب آشامیدنی و تصفیه شده خارج می شود. علاوه بر آن، این دستگاه یک خروجی دیگر نیز دارد که املاح مضر و آلودگی ها را وارد فاضلاب می کند.

نکته قابل توجه درباره دستگاه تصفیه آب خانگی، حذف املاح با قطر بسیار کم است. این املاح می توانند به راحتی از سیستم تصفیه شهری عبور کنند اما دستگاه تصفیه خانگی با اطمینان از شر آنها خلاص می شود. به عنوان مثال؛ نیترات با قط شش دهم هزارم میکرون به راحتی در آب آشامیدنی ما دیده می شود اما در دستگاه های تصفیه خانگی به راحتی حذف خواهد شد.اما این دستگاه قادر است کدام نوع از باکتری ها را از میان بردارد؟ چگونه موفق به این عمل می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

عملکرد دستگاه تصفیه خانگی به چه صورت است؟

در ابتدا گفتیم ساختار سلولی آب باعث شده تا حلالیت بالایی داشته باشد از همین رو مواد شیمیایی و آلوده کننده و حتی املاح مختلف به راحتی در آن حل می شوند. برای حذف این آلودگی ها به دستگاه های تصفیه چه در سیستم شهری و چه در خانه نیازمند هستیم.

اما این دستگاه های چگونه عمل می کنند و چه چیزهایی را از اب جدا خواهند کرد؟

باید به شما بگوییم برای تصفیه آب این دستگاه ها دو مرحله پیش روی افراد می گذارند. تصفیه فیزیکی و شیمیایی. در مرحله فیزیکی آن دسته از ناخالصی های بزرگ تر از آب جدا خواهند شد. درواقع فیلترها همچون یک صافی عمل می کنند و به شفافیت آب می افزایند. در مرحله تصفیه شیمیایی اما با استفاده از مواد فعال، ناخالصی های شیمیایی و یا حل شده در آب از آن خارج خواهند شد. درواقع این آلودگی ها و املاح از طریق فاضلاب تخلیه خواهند شد. 

در این مسیر فیلترهای مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال فیلتر پلی پروپیلن از نوعی الیاف مصنوعی ساخته شده که تمامی باکتری ها و آلودگی هایی که قطر حداکثر 5 میکرون دارند را از بین خواهد برد. شما به راحتی مشاهده خواهید کرد که تمامی گل، شن و ماسه و حتی زنگ لوله ها در این مرحله از آب آشامیدنی شما حذف خواهند شد و آبی زلال و شفاف به دستتان خواهد رسید. حتی این روزها تکنولوژی باعث شده تا فیلترهایی از الیاف ساخته شوند که دقت آنها به یک میکرون در تصفیه آب می رسد.

از جمله دیگر فیلترها می توان به فیلترهای کربن فعال اشاره کرد که پایه و اساس آنها را زغال چوب تشکیل می دهد. زغال چوب به واسطه خاصیت لایه لایه بودن از جذب سطحی برخوردار می باشند و به راحتی ناخالصی های موجود در آب را جذب می کنند. به همین دلیل از این فیلترها به عنوان وسیله ای برای از بین بردن ناخالصی ها یاد می شود. اما باید بگوییم با این فیلتر نمی توانید ناخالصی های مرتبط با فلزات سنگین، سختی آب و حتی نیترات ها را از میان بردارید. یکی دیگر از مشکلات اینگونه فیلترها، مسدود شدن آنهاست که فقط با تعویض حل می شود و این مساله هزینه بردار است.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان توضیحات کاملی از فیلترهای موجود در دستگاه های تصفیه خانگی خدمت شما ارائه شد. حال در جریان هستید که هر فیلتر برای خلاص شدن از شر کدام باکتری و کدام میکروب و آلودگی مناسب است. سپس می توانید براساس نیاز خود به سراغ خرید آنها بروید.

هر چند باید این مسئله را قبول کنید که انجام این کار نیازمند مشورت و صحبت با متخصصان است.

با این حال کمی بررسی کنید. ببینید کدام یک از فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی می تواند نیاز شما را برآورده سازد؟ با توجه به اینکه این روزها انواع مختلفی از فیلتر در بازار موجود می باشد کدام یک برای رساندن شما به نتیجه مطلوب بهترین گزینه هستند؟ باید بدانید خوشبختانه در دنیای پیشرفته امروزی نوشیدن آب آشامیدنی سالم و عاری از هرگونه آلودگی خواسته نامعقولی به حساب نمی آید. از همین رو شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان و متخصصان سایت آکواپرو فیلتر صحبت کنید. آنها راهنمایی های دقیق و اطلاعات کاملی در این مسیر پیش روی شما قرار خواهند داد.
خرید آسان تصفیه آب

همچنین بخوانید...

09 خرداد 1401 دستگاه تصفیه آب وبلاگ مواد مضر فیلتر آب سیستم تصفیه آب فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس تصفیه آب خانگی دستگاه تصفیه آب

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
به عنوان یک شرکت خانوادگی، ما نیاز به محافظت از سلامت عزیزان شما را درک می کنیم. به همین دلیل است که ما مشتاق افزایش آگاهی در مورد نگرانی‌های مربوط به کیفیت آب، و ایجاد آرامش خاطر برای شما هستیم.شما عزیزان می توانید در این بخش مقالات کامل و مفید در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی چکونگی انتخاب آن ، تعویض فیلترها ، زمانبندی آنها و هر آنچه در مورد آب و سلامت آب نیاز است بدانید را در دسترس داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...